ایرواشر چیست؟

از ایر واشر (Air washer) برای تهویه هوا که در…

ایرواشر چیست؟

از ایر واشر (Air washer) برای تهویه هوا که در آن باقطرات آب به صورت مستقیم در تماس است و تبادل حرارتی بین آب و هوا انجام می شود استفاده می شود. خروجی هوا در ایرواشر ها وابسته به درجه حرارت آب که مورد پاشش قرار می گیرد است که با کنترل این دما می توان به نتیجه مطلوب مورد نظر دست یافت.
ایرواشر ها در اصطلاح همان کولر آبی در حجم های بزرگ هستند که جهت مصارف صنعتی و تجاری و اداری استفاده می شود. ایرواشر ها قیمت بسیار مناسبت تری نسبت به چیلر و هواساز داشته و طریقه ساخت آن بصورت تقطیری می باشد.

وظایف ایرواشر

  • رطوبت زنی
  • رطوبت زدایی
  • تمیز کردن هوا و…

نحوه کار ایرواشر

ایرواشر جهت گرمایش حتماً نیاز به آب گرم دارد تا در کویل گرم چرخیده و هوای گرم مطلوب را تامین نماید، در مواردی ایرواشر ها برای گرمایش از کویل آش خوار استفاده می شود که یک مشعل بصورت مستقیم گرما را به کویل های مخصوص انتقال میدهد ولی هزینه های نگهداری آن نسبت به کویل معمولی بسیار بیشتر است .در ایرواشر ها نیز میتوان بصورت مطلوب مورد استفاده قرار گیرد البته که فیلتراسیون بسیار بالا در (هپا) به دلیل سیستم تقطیری ممکن نمی باشد.

در ایرواشر هوایی که به مصرف کننده داده می شود به صورت فول فرش می باشد و هوا به صورت مستقیم از بیرون گرفته و پس از رد شدن از دستگاه به داخل محیط انتقال می یابد و به دلیل گذر از تشت و نازل های پاشش، آب و هوای ورودی مطلوب می باشد و استفاده از آن در هر شرایط دمایی پیشنهاد نمیگردد، البته که قطره های بزرگ آب توسط قطره گیر های پلاستیکی واکسینومی و دور المنتور گرفته می شود ولی دمای حاصل دارای رطوبت می باشد.

نحوه کار ایرواشر

نازل های پاشش آب از جنس pp و نوک پاشش از جنس استیل می باشد و یک پمپ آب را از پشت دستگاه گرفته و به نازل ها که کلاس های متفاوتی بسته به نیاز مشتری دارد می دهد و بصورت آبشاری از هر دو. طرف پاشش می نماید و حاصل آن به صورتی می شود که هوا مجبور به گذر از بین قطره های آب می شود و سرمایش که بسته به دمای محیط است ایجاد میشود در ایرواشر ها یک دمای ثابت را نمیتوان گرفت و دما تابع دمای محیط و شهر خودتان می باشد.

مزایا و معایب ایرواشر

البته از مزایایی آن می توان به مصرف برق پایین و از معایب آن میتوان به مصرف آب بالا اشاره کرد ولی در بعضی از صنایع مثل رنگ به دلیل نیاز به رطوبت این دستگاه بهترین انتخاب می باشد.
البته به دلیل کوچک شدن خانه ها و کمی فضا در شهرهای امروزی ایرواشر های خانگی نیز تولید می شود و به نوع زیر سقفی ساخته می شود تا کمترین فضا را اشغال کند از مزیتی های که این دستگاه شامل آن می باشد این است که همان کولر آبی است ولی هوای گرم منزلتان را با کویل مخصوص که آب گرم آن را با پکیج هم میتوان تامین کرد.

فهرست